dr Karolina Wojtasik

dr Karolina Wojtasik – pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, specjalista do spraw bezpieczeństwa, biegły sądowy. Zajmuje się analizą zamachów organizowanych lub inspirowanych przez salafickie organizacje terrorystyczne, publikacjami instruktażowymi z zakresu metod przeprowadzania zamachów na ludność cywilną, a także bezpieczeństwem obiektów podlegających obowiązkowej ochronie i infrastruktury krytycznej (IK).

Autorka książek pt. „Anatomia zamachu. O strategii i taktyce terrorystów” (2019), „Ścieżki radykalizacji dżihadystycznej” (2021); współautorka książki pt. „Polski system antyterrorystyczny a realia zamachów drugiej dekady XXI wieku” (2020) i wielu innych publikacji związanych z terroryzmem i bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej. Wiceprezes ds. naukowych Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego (PTBN). Twórca kanału popularnonaukowego ANATOMIA ZAMACHU na YouTube.

Pojęcie wojna hybrydowa/działania hybrydowe pojawia się w każdym artykule dotyczącym współczesnych zagrożeń. Czy to kolejne modne słowo-wydmuszka, czy może zagrożenie jest realne? Czym są działania hybrydowe, kogo dotyczą, czy branża WodKan jest przedmiotem takich działań? Co wspólnego ma pojęcie wojny hybrydowej z przedsiębiorstwem WodKan? Dlaczego ta tematyka bardziej nas dotyczy niżby się nam mogło wydawać? Na czym w praktyce polega rozpoznanie informacyjne przedsiębiorstwa i dlaczego warto sprawdzić jakie dane o przedsiębiorstwie udostępniamy w mediach społecznościowych? O tym wszystkim opowiem w prelekcji.